Kosmos Třinec
PROGRAM VÝROČÍ KINA O KINĚ PRONÁJEM KONTAKTY
AKTUÁLNĚ PREMIÉRY PRO SENIORY PRO DĚTI AKCE PRO ŠKOLY

UMĚNÍ V KINĚ

Umění v kině představuje :

s radostí vám představujeme jubilejní 10. sezónu největší světové série filmů o výtvarném umění:

Exhibition on Screen.

Nová sezóna bude zahájena v dubnu a nabídne celkem pět dokumentárních filmů rozdělených na jarní a podzimní část. Diváky dvakrát zavede za americkými umělci po stopách realismu i impresionismu, navštíví jednu z nejočekávanějších výstav roku 2023 a představí nesmírně pestrou historii umění japonského hlavního města. Na závěr vrátí po pěti letech na velká plátna jeden z divácky nejúspěšnějších filmů série Exhibition on Screen.

 

EOS: Hopper – americká love story

od 17. dubna 2023 | režie Phil Grabsky | 94 minut

Edward Hopper patří k neuznávanějším americkým umělcům z pohledu kritiků i široké veřejnosti. Jeho osobité zachycení běžného amerického života ovlivnilo obrovské množství malířů, fotografů, hudebníků i filmových tvůrců (například Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock nebo David Lynch). Kdo ale opravdu byl tento pravděpodobně nejinspirativnější americký umělec všech dob? Režisér Phil Grabsky přináší jedinečný pohled na Hopperovo dílo i osobní život. Prozkoumává jeho silný vztah k americké architektuře, přírodě, ale hlavně k manželce Jo, která pro něho představovala klíčovou oporu a inspiraci v životě i umělecké kariéře.

 

EOS: Mary Cassatt – malba moderní ženy

 

Mary Cassatt se proslavila malbou běžných životů žen kolem sebe. Její radikální obrazy je ukazovaly jako intelektuální a zvídavé, což představovalo zásadní posun v tom, jak byly ženy v umění vnímány. Vytvořila desítky obrazů a grafik matek a dětí, sama se ale nikdy nevdala, ani neměla děti. Byla vzdělanou umělkyní, která se rozhodla připojit ke skupině pařížských radikálů – impresionistů. Skrze její tvorbu a rozhovory s předními kurátory a umělci vypráví film příběh někdy přehlížené americké impresionistky, jejíž malby moderních žen ale stály v centru zásadních kulturních a společenských změn.

EOS: Vermeer – největší výstava

V nizozemském Amsterdamu začala historicky největší retrospektiva děl jednoho z nejznámějších umělců všech dob. 10. února 2023 byla v Rijksmuseu zahájena výstava děl Johannese Vermeera. Vystaveno je 28 pláten (z celkových 37 dochovaných), přičemž sedm z nich se objevilo v Holandsku po více než 200 letech. Zcela jedinečná výstava mohla být realizována díky mezinárodním zápůjčkám např. z Frick Collection v New Yorku či National Gallery ve Washingtonu D.C. Vermeerova díla kvůli stáří a křehkému stavu cestují zcela výjimečně, proto je nepravděpodobné, že by se jich v nejbližších dekádách znovu sešlo tolik na jediném místě.

EOS: Příběhy z Tokia – 400 let umění

Příběhy z Tokia mapují skrze výstavu v oxfordském Ashmoleově muzeu 400 let neuvěřitelně dynamického a pestrého umění japonského hlavního města – od jemných dřevotisků Hokusaie a Hirošiga, až po pop artové plakáty, současnou fotografii, mangu, film a nová pouliční díla. Režisér David Bickerstaff využívá tuto úspěšnou výstavu jako odrazový můstek k následné cestě přímo do Tokia a  hlubšímu prozkoumání tamního umění. Film tak detailně zachycuje město, které se za posledních 400 let své nesmírně bohaté, ale často i bolestivé historie stalo jedním z nejživějších a nejzajímavějších měst na této planetě.

 

EOS: Cézanne – portréty života

Film mapuje nejsledovanější výstavu roku, putující z Paříže, přes Londýn do Washingtonu, která byla jako první v historii věnována Cézannovým portrétům. Obsahuje rozhovory s kurátory z National Portrait Gallery v Londýně, MoMA v New Yorku, National Gallery of Art, Washington a Musée d’Orsay v Paříži a představuje také vlastní Cézannovu korespondenci. Diváci uvidí nejen Cézannovu výstavu, ale i místa, kde Cézanne žil a pracoval včetně kouzelné francouzské Provence.

PROGRAM EMAILEM

Městské kino Kosmos Třinec
p. o., Dukelská 689, Třinec
PSČ: 739 61 tel: 558 996 703

OBCHODNÍ PODMÍNKY
×